TR  |  EN


YEŞİLIRMAK HAVZASI MÜZELERİ ANA SAYFA

1. Kalkolitik ve E.T.Ç Eserleri

Kalkolitik Dönem Eserleri (M.Ö. 6000-3000): U biçiminde tasarlanan vitrinin sağ bölümünde Çorum’a bağlı Alacahöyük ve Kuşsaray kazılarında açığa çıkarılmış olan Kalkolitik Çağa ait pişmiş topraktan siyah boyalı günlük mutfak kapları, taş baltalar, ok ve mızrak uçları, mühürler, taş bilezik ile kolyeler sergilenmektedir.
Eski Tunç Çağ Eserleri (M.Ö. 3000-2000): Vitrinin büyük bölümünü bu dönem eserleri oluşturmaktadır. Eski Tunç Çağında mezar içerisine bırakıldığı bilinen ve büyük bir çoğunluğunu Resuloğlu mezarlık buluntularının oluşturduğu bronz baltalar, asa başları, iğneler ile akik, altın, gümüş, bronz ve taş boncuklardan oluşan kolye dizileri, bronz halhallar, saç tokaları, bronz ve altın kulak tıkaçları, bir idol ve pişmiş toprak kaplardan oluşan mezar buluntuları sergilenmektedir. Eski Tunç Çağı ölü gömme geleneğini örnekleyen pişmiş toprak küp mezar, küp içinde ölünün iskeleti ve yanına bırakılan mezar hediyeleri ile beraber sergilenmektedir.

 
 
 
  
1/18

Kolye Dizisi Cins: Taş Boyut: genişlik silindir 1-4,2x1,4 cm, silindir 2-3,9x1 cm/çap :plaka 4,5x3 cm, diğer 1x1,5 cm Dönem: Kalkolitik Yer: Mecitözü
 
VİTRİNLER
  AMASYA VALİLİĞݝ | ÇORUM VALİLİĞݝ | SAMSUN VALİLİĞݝ | TOKAT VALİLİĞݝ